  • 947D221K122CCRSN
947D221K122CCRSN
advertisement
Manufacturer No:
947D221K122CCRSN
HK JDW NO:
192-947D221K122CCRSN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
947D221K122CCRSN
Description:
947D 220μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 1.2kV-DC 230V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
947D221K122CCRSN
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -45°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    947D
  • Size / Dimension
    3.937Dia 100.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded, Female
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    230V
  • Lead Pitch
    50.0126mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.3mOhm
  • Lead Spacing
    1.969 50.00mm
  • Diameter
    100mm
  • Height Seated (Max)
    2.992 76.00mm