  • 95-21SURC/S530-A3/TR10
95-21SURC/S530-A3/TR10
advertisement
Manufacturer No:
95-21SURC/S530-A3/TR10
Manufacturer:
Everlight Electronics
HK JDW NO:
282-95-21SURC/S530-A3/TR10
Package:
2-SMD, Z-Bend
Datasheet:
Description:
SMD LED non-standard Red 600 mcd 25 ° 20 mA 3.5 V Everlight Opto 95-21SURC/S530-A3/TR10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
95-21SURC/S530-A3/TR10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    2.10mm Lx2.00mm W
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Color
    Red
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Viewing Angle
    25°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    1.90mm Dia
  • Luminous Intensity
    600 mcd
  • Millicandela Rating
    600mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    632nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength - Dominant
    624nm
  • Number of LEDs
    1
  • T-code
    T-3/4
  • Height
    2.9mm