  • 95C12C3T
95C12C3T
advertisement
Manufacturer No:
95C12C3T
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-95C12C3T
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Tactile N.O. SPST Round Button PC Pins 0.05A 12VDC 1.57N Thru-Hole Tube/Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
95C12C3T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 95C12C3T.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    160gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .05A@12VDC
  • Outline
    12.00mm x 12.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.35mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    7.30mm
  • Number of Switches
    1
  • Length
    11.99mm
  • Body Height
    3.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Stainless Steel
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    95C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Tactile Feedback
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    13.9mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Plunger for Cap
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A
  • Max Current Rating
    50mA