  • 95C12C4GWT
95C12C4GWT
advertisement
Manufacturer No:
95C12C4GWT
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-95C12C4GWT
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
Description:
Switch Tactile N.O. SPST Round Button Gull Wing 0.05A 12VDC 2.55N SMD Tube/Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
95C12C4GWT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Current Rating
    50mA
  • Electrical Life
    500000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Mechanical Life
    500,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    260gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .05A@12VDC
  • Outline
    12.00mm x 12.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.35mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    7.30mm
  • Number of Switches
    1
  • Body Height
    3.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Stainless Steel
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    95C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Tactile Feedback
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    15mm
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    11.99mm
  • Body Breadth
    11.99 mm
  • Actuator Type
    Plunger for Cap
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A