  • 96-080M80
96-080M80
advertisement
Manufacturer No:
96-080M80
Manufacturer:
Aries Electronics
HK JDW NO:
90-96-080M80
Package:
Datasheet:
96-080M80
Description:
SOCKET ADAPTER QFP TO 80PGA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
96-080M80
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 96-080M80.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    80
  • Contact Material - Mating
    Copper
  • Contact Material - Post
    Brass Alloy
  • Board Material
    FR4 Epoxy Glass
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    SOCKET ADAPTER
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Pitch - Mating
    0.031 0.80mm
  • Number of Contacts
    80
  • Contact Finish - Post
    Tin-Lead
  • Device Socket Type
    IC SOCKET
  • Termination Post Length
    0.125 3.18mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm
  • Convert From (Adapter End)
    QFP
  • Convert To (Adapter End)
    PGA
  • Height
    2.39mm
  • Length
    34.3mm