  • 9605R1.7KL2.0
9605R1.7KL2.0
advertisement
Manufacturer No:
9605R1.7KL2.0
Manufacturer:
Sensata-BEI Sensors
HK JDW NO:
113-9605R1.7KL2.0
Package:
Box with Solder Lugs
Datasheet:
9605R1.7KL2.0
Purchasing and Inquiry
9605R1.7KL2.0 Overview
Linear position measuring sensors are packaged in Box with Solder Lugs packages to protect them. The electronic component is packaged in the Bulk. In addition, linear position measuring sensors can resist the passage of currents below 1.7kOhm. In the linear position measuring sensor, pins 3 are present. The supply voltage applied by the linear position measuring sensor should be 60V when it operates.
9605R1.7KL2.0 Features
Operating Temperature: -40°C~135°C
900 Series
Mount: PCB
Package / Case: Box with Solder Lugs
Mounting Type: Chassis Mount
3 Pins
Linear Range: 0 ~ 12.70mm (0 ~ 0.50)
9605R1.7KL2.0 Applications
  • X, Y, Z stage position feedback
  • Space restricted installations
  • Motor-shaft Position Sensor
  • Medical robots and fitness equipment
  • EGR valve position
  • Throttle valve position, etc.
  • Tilt/trim position (boat engines, tlling equipment)
  • Suspension/ kneeling position (buses, trucks)
  • Pedal Position Sensor
  • Volume control on audio equipment
Step5Bar-code shipping tag
9605R1.7KL2.0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Box with Solder Lugs
  • Number of Pins
    3
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    900
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Resistance
    1.7kOhm
  • Power Rating
    250mW
  • Technology
    Resistive
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Body Breadth
    7.9 mm
  • Actuator Type
    Shaft
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Linearity
    ±2%
  • For Measuring
    Linear Position
  • Measurement Range-Max
    10 mm
  • Linear Range
    0 ~ 12.70mm (0 ~ 0.50)
  • Length
    26.9mm