  • 97-3102A-22-19P
97-3102A-22-19P
advertisement
Manufacturer No:
97-3102A-22-19P
HK JDW NO:
52-97-3102A-22-19P
Package:
Metal
Datasheet:
97-3102A-22-19P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 14 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
Quantity:
In Stock : 11
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
97-3102A-22-19P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Box, Chassis, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    Metal
  • Mounting Feature
    Flange
  • Insulation Material
    Plastic
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Diallyl Phthalate (DAP)
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    97
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    14
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Automotive, Industrial
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Threaded
  • Voltage - Rated DC
    700V
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    14
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-5015
  • Shell Finish
    Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Shell Size - Insert
    22-19
  • Voltage - Rated AC
    714mV
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Environmental Characteristics
    ENVIRONMENT RESISTANT
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Number of Ports
    1
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Body Plating
    Cadmium
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Max Voltage Rating (DC)
    700.5kV