  • 9703-1.5-36YDS
9703-1.5-36YDS
advertisement
Manufacturer No:
9703-1.5"-36YDS
Manufacturer:
3M (TC)
HK JDW NO:
2-9703-1.5"-36YDS
Package:
Datasheet:
9703-1.5-36YDS
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR 1 1/2"X 36YDS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9703-1.5-36YDS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Packaging
    Roll
  • Series
    9703
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Usage
    Electrically Conductive
  • Shelf Life
    24 Months
  • Adhesive
    Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Shipment
  • Backing, Carrier
    Polycoated Kraft Liner
  • Tape Type
    Adhesive Transfer
  • Length
    108' 32.9m 36 yds
  • Width
    1.50 38.10mm 1 1/2
  • Thickness - Adhesive
    0.0020 2.0mils 0.051mm
  • Thickness - Backing, Carrier
    0.0040 4.0mils 0.102mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25