  • 978-025-010R031
978-025-010R031
advertisement
Manufacturer No:
978-025-010R031
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-978-025-010R031
Package:
Datasheet:
978-025-010R031
Description:
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG GRAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
978-025-010R031
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Material
    Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
  • Body Material
    ABS
  • Published
    2006
  • Series
    978
  • Feature
    Mating Screws 4-40
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Positions
    25
  • Color
    Gray
  • Shielding
    Unshielded
  • Plating
    Plastic
  • Connector Support Type
    CONNECTOR ACCESSORY
  • Cable Type
    Round
  • Accessory Type
    Two Piece Backshell
  • Wire/Cable Diameter
    9.5 mm
  • Cable Exit
    180°
  • Hardware
    Assembly Hardware, Strain Relief
  • Height
    16.6mm
  • Length
    53.8mm
  • Width
    49mm