  • 978-050-010R031
978-050-010R031
advertisement
Manufacturer No:
978-050-010R031
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-978-050-010R031
Package:
Datasheet:
978-050-010R031
Description:
CONN BACKSHELL 50POS 180DEG GRAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
978-050-010R031
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Material
    Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
  • Body Material
    ABS
  • Published
    2006
  • Series
    978
  • Feature
    Mating Screws 4-40
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Positions
    50
  • Color
    Gray
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Shielding
    Unshielded
  • Approval Agency
    UL
  • Plating
    Chrome
  • Connector Support Type
    CONNECTOR ACCESSORY
  • Cable Type
    Round
  • Accessory Type
    Two Piece Backshell
  • Cable Exit
    180°
  • Hardware
    Assembly Hardware, Strain Relief
  • Height
    16.6mm
  • Length
    67.3mm
  • Width
    48.5mm