  • 983-015-010R031
983-015-010R031
advertisement
Manufacturer No:
983-015-010R031
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-983-015-010R031
Package:
015
Datasheet:
983-015-010R031
Description:
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG GRAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
983-015-010R031
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    015
  • Shell Material
    ABS
  • Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    983
  • Feature
    Mating Screws 4-40
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Wrap
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Gray
  • Shielding
    Unshielded
  • Plating
    Plastic
  • Connector Support Type
    CONNECTOR ACCESSORY
  • Cable Type
    Round
  • Accessory Type
    Two Piece Backshell
  • Wire/Cable Diameter
    11.43 mm
  • Cable Exit
    180°
  • Hardware
    Strain Relief
  • Height
    48.8mm
  • Length
    39.6mm
  • Width
    16mm