  • 99M0111-16-2L
99M0111-16-2L
advertisement
Manufacturer No:
99M0111-16-2L
HK JDW NO:
798-99M0111-16-2L
Package:
100
Datasheet:
99M0111-16-2L
Description:
TE CONNECTIVITY / RAYCHEM 99M0111-16-2L Wire, Hook Up, Type 99, Pink, 16 AWG, 1.23 mm, 19 x 0.3mm, 328 ft, 100 m
Step5Bar-code shipping tag
99M0111-16-2L
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Package / Case
    100
  • Insulation Material
  • Operating Temperature
    120°C
  • Published
    2006
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Pink
  • Voltage - Rated
    600V
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Jacket Color
    Red
  • Conductor Strand
    19/0.0118
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.079 (2.01mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.8 mm
  • Outside Diameter
    2 mm
  • Wire/Cable Color
    Red
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.4224 mm
  • Strand Size
    29 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.006 0.15mm