  • 99M0111-20-2L
99M0111-20-2L
advertisement
Manufacturer No:
99M0111-20-2L
HK JDW NO:
798-99M0111-20-2L
Package:
100
Datasheet:
99M0111-20-2L
Description:
TE CONNECTIVITY / RAYCHEM 99M0111-20-2L Wire, Hook Up, Type 99, Pink, 20 AWG, 0.62 mm, 19 x 0.2mm, 328 ft, 100 m
Step5Bar-code shipping tag
99M0111-20-2L
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    20 AWG
  • Jacket Color
    Red
  • Conductor Strand
    19/0.0079
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.059 (1.50mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.3 mm
  • Outside Diameter
    1.5 mm
  • Wire/Cable Color
    Red
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.016 mm
  • Strand Size
    32 AWG
  • Length
    6562' 2000.0m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.006 0.15mm
  • Insulation Thickness
    150μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Not Applicable
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Package / Case
    100
  • Insulation Material
  • Operating Temperature
    120°C
  • Published
    2011
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Pink
  • Voltage - Rated
    600V
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V