  • 9AD1201H12
9AD1201H12
advertisement
Manufacturer No:
9AD1201H12
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-9AD1201H12
Package:
Axial
Datasheet:
9AD1201H12
Description:
SANYO DENKI - SANACE FANS 9AD1201H12 Axial Fan, Low Power, Long Life, Ball, San Ace 120AD Series, 264 V, 120 mm, 38 mm, 106 cu.ft/min
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9AD1201H12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    38mm
  • Current Rating
    80mA
  • Approval Agency
    CE, CSA, PSE, TUV, UL
  • Operating Supply Voltage
    264V
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    3250 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    106.0 CFM (2.97m3/min)
  • Power Consumption
    4.4W
  • Noise
    42.0 dB(A)
  • Voltage Range
    90V~240VAC
  • Static Pressure
    0.340 in H2O (84.7 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    AC FAN
  • Height
    120mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.639lb 289.85g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~167°F -20°C~75°C
  • Published
    2013
  • Series
    San Ace 120AD
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Power (Watts)
    4.40W
  • Voltage - Rated
    100V~240VAC
  • Additional Feature
    APPROVALS: CUL; PSE; TUV; UL
  • Power Rating
    4.4W
  • Current Rating (Amps)
    0.080A