  • 9C12063A3243FKHFT
9C12063A3243FKHFT
advertisement
Manufacturer No:
9C12063A3243FKHFT
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-9C12063A3243FKHFT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
9C12063A3243FKHFT
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 324kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9C12063A3243FKHFT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2002
  • Series
    9C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    324kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C