  • 9G0824H1011
9G0824H1011
advertisement
Manufacturer No:
9G0824H1011
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-9G0824H1011
Package:
Datasheet:
9G0824H1011
Description:
DC Fans Fan, 80x38mm, 24VDC HiPerf, NoRib, Tach
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9G0824H1011
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    0.375lb 170.1g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    San Ace 80
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    10.1W
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Power Rating
    10.1W
  • Current Rating (Amps)
    0.420A
  • Current Rating
    420mA
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    5700 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    80.0 CFM (2.24m3/min)
  • Noise
    49.0 dB(A)
  • Voltage Range
    20.4V~27.6VDC
  • Static Pressure
    0.687 in H2O (171.1 Pa)
  • Height
    80mm
  • Length
    80mm
  • Width
    38.00mm