  • 9GA0912P1H031
9GA0912P1H031
advertisement
Manufacturer No:
9GA0912P1H031
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-9GA0912P1H031
Package:
Datasheet:
9GA0912P1H031
Description:
DC Fans Fan, 92x38mm, 12VDC Ribless, Tach/PWM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9GA0912P1H031
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    San Ace 92
  • Size / Dimension
    Square - 92mm Lx92mm H
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    25.2W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    2.1A
  • Depth
    92mm
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    9700 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    141.2 CFM (3.95m3/min)
  • Noise
    63.0 dB(A)
  • Voltage Range
    10.2V~13.8VDC
  • Static Pressure
    2.010 in H2O (500.7 Pa)
  • Height
    92mm
  • Length
    92mm
  • Width
    38.00mm