  • 9T06031A2613FBHFT
9T06031A2613FBHFT
advertisement
Manufacturer No:
9T06031A2613FBHFT
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-9T06031A2613FBHFT
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
9T06031A2613FBHFT
Description:
FIXED RESISTOR RT Series, Thin Film, 261kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9T06031A2613FBHFT
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RT
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    261kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    Tape, Paper
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm