  • 9W1TJ48P0H61
9W1TJ48P0H61
advertisement
Manufacturer No:
9W1TJ48P0H61
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-9W1TJ48P0H61
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9W1TJ48P0H61
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    San Ace 133W
  • Size / Dimension
    Round - 133mm Dia
  • Feature
    Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.550A
  • Ingress Protection
    IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Current Rating
    550mA
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Operating Supply Voltage
    48V
  • Lifetime @ Temp
    Varies Based on Temperature
  • RPM
    4150 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower, Centrifugal
  • Air Flow
    225.0 CFM (6.30m3/min)
  • Power Consumption
    26.4W
  • Noise
    61.0 dB(A)
  • Voltage Range
    36V~60VDC
  • Static Pressure
    1.590 in H2O (396.1 Pa)
  • Outside Diameter
    133 mm
  • Diameter
    133mm
  • Height
    133mm