  • A-TB508-T224SB
A-TB508-T224SB
advertisement
Manufacturer No:
A-TB508-T224SB
HK JDW NO:
93-A-TB508-T224SB
Description:
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG A-TB508
Step5Bar-code shipping tag
A-TB508-T224SB
  • Wire Gauge
    12-24 AWG
  • Voltage
    300V
  • Plating
    Brass, Steel
  • Current
    10A
  • Wire Gauge (Max)
    24 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Torque - Screw
    0.4 Nm (3.5 Lb-In)
  • Positions Per Level
    24
  • Mating Orientation
    45° (135°) Angle with Board
  • Wire Termination
    Screw - Rising Cage Clamp
  • Screw Thread
    M2.5
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Thermoplastic
  • Clamp Material - Plating
    Brass - Nickel Plated
  • Screw Material - Plating
    Steel - Zinc Plated
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Series
    A-TB508
  • Published
    2010
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.200 5.08mm