  • A1202LUA-T
A1202LUA-T
advertisement
Manufacturer No:
A1202LUA-T
HK JDW NO:
26-A1202LUA-T
Package:
3-SSIP
Datasheet:
A1202LUA-T
Purchasing and Inquiry
A1202LUA-T Overview
Designed to protect magnetic switches from damage, the Bulk package contains the switches. For safety reasons, the magnetic switches have been packaged in 3-SSIP packages. When operating, these switches can output a maximum current of 25mA. The maximum current supplied by these switches can be 7.5mA. For the switches to work, they have 3 pins. This document contains 3 terminations. There should be 25mA current output by the switches in general. When this switch is functioning, its maximum voltage should be 24V. This switch will normally supply 12V voltage for reliable operation.
A1202LUA-T Features
Packaging: Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 3.8V~24V
Operating Temperature: -40°C~150°C TA
Mounting Type: Through Hole
3 Pins
3 Terminations
Output Type: Open Drain
A1202LUA-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems A1202LUA-T Magnetic Switches applications.
  • Brushless DC (direct current) motor commutation
  • Process speed
  • Pumps
  • Rollers
  • Medication dispensing control
  • Reading of magnetic data storage media
  • Wiper home/end position sensor
  • Convertible roof position
  • Industrial process control
  • Motor and fan control
Step5Bar-code shipping tag
A1202LUA-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3-SSIP
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Type
    Bipolar Switch
  • Voltage - Supply
    3.8V~24V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Function
    Latch
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    25mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    24V
  • Operating Supply Current
    7.5mA
  • Polarization
    North Pole, South Pole
  • Output Current
    25mA
  • Max Supply Current
    7.5mA
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Test Condition
    -40°C ~ 150°C
  • Sensing Range
    7.5mT Trip, -7.5mT Release
  • Height Seated (Max)
    5.26mm
  • Length
    4.09mm