  • A1259HBL-TC
A1259HBL-TC
advertisement
Manufacturer No:
A1259HBL-TC
Manufacturer:
Sunon Fans
HK JDW NO:
736-A1259HBL-TC
Package:
Axial
Datasheet:
A1259HBL-TC
Description:
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A1259HBL-TC
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    4.4lbs 2kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    14~176°F -10°C~80°C
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    Round - 254mm Dia
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    68.0W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.600A
  • Max Power Dissipation
    68W
  • Current Rating
    600mA
  • Approval Agency
    CE, CUR, TUV, UL
  • Speed
    1900 rpm
  • RPM
    2000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    806.0 CFM (22.57m3/min)
  • Noise
    56.0 dB(A)
  • Voltage Range
    80V~125VAC
  • Static Pressure
    0.370 in H2O (92.2 Pa)
  • Rated Power
    72W
  • Diameter
    254mm