  • A127S1YZQ
A127S1YZQ
advertisement
Manufacturer No:
A127S1YZQ
Manufacturer:
Electroswitch
HK JDW NO:
271-A127S1YZQ
Package:
Datasheet:
A127S1YZQ
Description:
ELECTROSWITCH A127S1YZQ SWITCH, TOGGLE, SPDT, 6A, 250V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A127S1YZQ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to A127S1YZQ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    Mom-Off-Mom
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Electrical Life
    60,000 Cycles
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Contact Current Rating
    6A
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • Length
    12.7mm
  • Width
    6.6mm
  • Actuator Length
    10.41mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~90°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    A
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    3
  • Max Operating Temperature
    90°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C