  • A165L-AAM-24D-2
A165L-AAM-24D-2
advertisement
Manufacturer No:
A165L-AAM-24D-2
HK JDW NO:
607-A165L-AAM-24D-2
Step5Bar-code shipping tag
A165L-AAM-24D-2
    3 Weeks
  • Mount
    Front, Panel, Snap in
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2001
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC
  • Orientation
    Vertical
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Blue
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Blue
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    2,000,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    10mA