  • A165L-TAA-24D-1
A165L-TAA-24D-1
advertisement
Manufacturer No:
A165L-TAA-24D-1
HK JDW NO:
607-A165L-TAA-24D-1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A165L-TAA-24D-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Illumination Type, Color
    LED, Blue
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    A16
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Current Rating (Amps)
    5A AC
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Blue
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC