  • A165W-T2MR-24D-2
A165W-T2MR-24D-2
advertisement
Manufacturer No:
A165W-T2MR-24D-2
HK JDW NO:
607-A165W-T2MR-24D-2
Package:
Datasheet:
A165W-T2MR-24D-2
Description:
Switch, Selector, Illuminated, DPDT, 24VDC, 2 POS. MAINTAINED, RED/ROUND
Step5Bar-code shipping tag
A165W-T2MR-24D-2
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Body Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2007
  • Series
    A165W
  • Feature
    Bezel - Round
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC 3A DC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CCC, cUL, TUV, UL
  • Body Length or Diameter
    18mm
  • Body Breadth
    15.8 mm
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Illumination
    Illuminated
  • Mechanical Life
    250,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    10mA
  • Illumination Type
    Illuminated, LED
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Lens Color
    Red
  • Number of Switch Sections
    1
  • Depth Behind Flange
    28.50mm