  • A16L-TGA-12D-2
A16L-TGA-12D-2
advertisement
Manufacturer No:
A16L-TGA-12D-2
HK JDW NO:
607-A16L-TGA-12D-2
Step5Bar-code shipping tag
A16L-TGA-12D-2
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A16
  • Published
    2015
  • Termination
    Solder
  • Type
    Standard, Illuminated
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC
  • Ingress Protection
    IP40
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Breadth
    15.8 mm
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Green
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    15mA
  • Illumination Type
    LED
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@125VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    3A@30VDC
  • Operating Force-Max
    4.41 N
  • Diameter
    18mm
  • Body Height
    21.1mm