  • A16L-TWM-24-2
A16L-TWM-24-2
advertisement
Manufacturer No:
A16L-TWM-24-2
HK JDW NO:
607-A16L-TWM-24-2
Step5Bar-code shipping tag
A16L-TWM-24-2
    Select All
  • Diameter
    18mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    IP40
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A16
  • Published
    2015
  • Termination
    Solder
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC
  • Orientation
    Vertical
  • Ingress Protection
    IP40
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    White
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VAC/DC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, White
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Mechanical Life
    2,000,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    10mA