  • A224M20X7RF5UAA
A224M20X7RF5UAA
advertisement
Manufacturer No:
A224M20X7RF5UAA
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-A224M20X7RF5UAA
Package:
Axial
Datasheet:
A224M20X7RF5UAA
Description:
A 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
A224M20X7RF5UAA
  • Series
    A
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    3mm
  • Length
    5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C