  • A32-LCG-T-R
A32-LCG-T-R
advertisement
Manufacturer No:
A32-LCG-T-R
Manufacturer:
ASSMANN WSW Components
HK JDW NO:
93-A32-LCG-T-R
Package:
Datasheet:
A32-LCG-T-R
Description:
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A32-LCG-T-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    P-CUSN
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    32
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    32 (2 x 16)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Feature
    Open Frame
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
  • HTS Code
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    1.594 inch
  • Number of Contacts
    32
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.696 inch
  • Body Depth
    0.201 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    0.6 mm
  • Termination Post Length
    0.130 3.30mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm