  • A3B-14D-2C
A3B-14D-2C
advertisement
Manufacturer No:
A3B-14D-2C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-A3B-14D-2C
Package:
Datasheet:
A3B-14D-2C
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Black 14 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp A3 Polybutylene
Quantity:
In Stock : 1495
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
A3B-14D-2C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A3
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    14
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    200V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    14
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7mm
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.157 inch
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    200V
  • Max Current Rating
    1A
  • Durability
    100 Cycles
  • Contact Termination
    Crimp
  • Wire Size (Min)
    36 AWG
  • Height
    4mm
  • Length
    14mm
  • Width
    4mm