  • A3P1000-FG144I
A3P1000-FG144I
advertisement
Manufacturer No:
A3P1000-FG144I
HK JDW NO:
523-A3P1000-FG144I
Package:
144-LBGA
Datasheet:
A3P1000-FG144I
Description:
1.5V V 1.55mm mm FPGAs ProASIC3 Series 231MHz MHz 144-LBGA 1mm mm 144
Purchasing and Inquiry
A3P1000-FG144I Overview
In the package 144-LBGA, this product is provided. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Its 97 I/Os help it transfer data more efficiently. It is powered from a supply voltage of 1.5V. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. The supply voltage of the device is 1.425V~1.575V , at which it runs. The ProASIC3 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the ProASIC3 family of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 144 terminations on each end. This device has 147456 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. If you are looking for related parts, you can use the base part number A3P1000 as a starting point. During the configuration of this FPGA module, the RAM si18kBe reaches 18kB to ensure that the program runs normally. 144 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. The 1.5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 1000000 gates. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 24576 different registers. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 231MHz.
A3P1000-FG144I Features
97 I/Os
Up to 147456 RAM bits
144 LABs/CLBs
24576 registers
Operating from a frequency of 231MHz
A3P1000-FG144I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P1000-FG144I FPGAs applications.
  • Artificial intelligence (AI)
  • Automotive Applications
  • Medical Applications
  • Solar Energy
  • Defense Applications
  • Voice recognition
  • Camera time adjustments
  • Security systems
  • High Performance Computing
  • Video & Image Processing
Step5Bar-code shipping tag
A3P1000-FG144I
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Lead, Silver, Tin
  • Package / Case
    144-LBGA
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    ProASIC3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    231MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A3P1000
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Number of I/O
    97
  • Number of Registers
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm