  • A3P1000-FG144M
A3P1000-FG144M
advertisement
Manufacturer No:
A3P1000-FG144M
HK JDW NO:
523-A3P1000-FG144M
Package:
144-LBGA
Datasheet:
A3P1000-FG144M
Description:
1.5V V 1.55mm mm FPGAs ProASIC3 Series 144-LBGA 8mA mA 1mm mm 144
Purchasing and Inquiry
A3P1000-FG144M Overview
A 144-LBGA package is provided with this component. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. 97 I/Os are available for transferring data more efficiently. An electrical supply voltage of 1.5V powers it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.425V~1.575V. FPGAs belonging to the ProASIC3 series are a type of FPGA that belong to the ProASIC3 series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -55°C~125°C TJ. In this device, there are 97 outputs that can be used. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 144 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 147456. Its base part number A3P1000 can be used to find parts that are related to it. The RAM si18kBe of this FPGA module reaches 18kB to ensure normal operation of the program. In this case, 144 pins are used in the design. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This is a battery operated device that operates on 1.51.5/3.3V. Fpga semiconductor is made up of 1000000 gates as fpga semiconductors basic building block. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 24576 different registers. There is a possibility that this FPGA will be able to reach a speed of 350MHz. In order to operate this device, a supply current of 8mA is used.
A3P1000-FG144M Features
97 I/Os
Up to 147456 RAM bits
144 LABs/CLBs
24576 registers
A3P1000-FG144M Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P1000-FG144M FPGAs applications.
  • Medical Applications
  • Medical Electronics
  • Wired Communications
  • Digital signal processing
  • Software-defined radios
  • High Performance Computing
  • Software-defined radio
  • Data center hardware accelerators
  • Aerospace and Defense
  • Telecommunication
Step5Bar-code shipping tag
A3P1000-FG144M
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    144-LBGA
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    ProASIC3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A001.A.2.C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    A3P1000
  • Number of Outputs
    97
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Power Supplies
    1.51.5/3.3V
  • Operating Supply Current
    8mA
  • Number of I/O
    97
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    350MHz
  • Number of Registers
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm