  • A3P1000L-FG256I
A3P1000L-FG256I
advertisement
Manufacturer No:
A3P1000L-FG256I
HK JDW NO:
523-A3P1000L-FG256I
Package:
256-LBGA
Datasheet:
A3P1000L-FG256I
Description:
1.2V V FPGAs ProASIC3L Series 256-LBGA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
A3P1000L-FG256I Overview
A 256-LBGA package is provided with this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 177 I/Os are available for transferring data more efficiently. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.575V and uses a battery to supply power. There are many types of FPGAs in the ProASIC3L series, this is one of them. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. The device has 177 outputs that are integrated into it. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. In total, there are a total of 256 terminations on fpga chips. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 147456 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number A3P1000L, which is its base part number. There is a maximum RAM si18kBe of 18kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. In this case, 256 pins are used in the design. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. The 1.2V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. This is a battery operated device that operates on 1.5/3.3V. The building block that forms the basis of the system contains 1000000 gates. To store and transfer data, there are 24576 registers that are used. There is a possibility that this FPGA will be able to reach a speed of 781.25MHz.
A3P1000L-FG256I Features
177 I/Os
Up to 147456 RAM bits
256 LABs/CLBs
24576 registers
A3P1000L-FG256I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P1000L-FG256I FPGAs applications.
  • Automotive driver's assistance
  • Cryptography
  • Solar Energy
  • Medical Applications
  • Security systems
  • Aircraft navigation
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Software-defined radio
  • Automotive
  • Server Applications
Step5Bar-code shipping tag
A3P1000L-FG256I
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    ProASIC3L
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    TIN LEAD/TIN LEAD SILVER
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.575V
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A3P1000L
  • Number of Outputs
    177
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.5/3.3V
  • Number of I/O
    177
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    781.25MHz
  • Number of Registers
  • Height
    1.2mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm