  • A3P250-VQG100I
A3P250-VQG100I
advertisement
Manufacturer No:
A3P250-VQG100I
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-A3P250-VQG100I
Package:
100-TQFP
Datasheet:
A3P250-VQG100I
Description:
1.5V V 4.5kB B FPGAs ProASIC3 Series 231MHz MHz 100-TQFP 30mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
A3P250-VQG100I Overview
A 100-TQFP package contains it, and it is available for download. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. There are 68 I/Os for better data transfer. A fundamental building block contains 3000 logic elements or cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. There is a 1.425V~1.575V-volt supply voltage required for the device to operate. The ProASIC3 Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 100 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 36864. Parts related to this part can be found using its base part number A3P250. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. There are 100 pins on this device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. When operating with the supply voltage of 1.5V, designers can fully make use of its flexibility. Among its basic building blocks, there are 250000 gates that are included in it. Programs and data can be stored in the 4.5kB memory embedded in this FPGA module. A total of 6144 registers are used for storing and transferring data between them. High efficiency is achieved by operating at a frequency of 231MHz. This device uses a 30mA supply current to operate. In this device, 2048 Macro cells are the main building blocks of a CPLD. This memory is designed for storing data and avoiding resource conflicts.
A3P250-VQG100I Features
68 I/Os
Up to 36864 RAM bits
100 LABs/CLBs
6144 registers
Operating from a frequency of 231MHz
A3P250-VQG100I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P250-VQG100I FPGAs applications.
  • Bioinformatics
  • Defense Applications
  • Secure Communication
  • OpenCL
  • Wired Communications
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Image processing
  • Artificial intelligence (AI)
  • Automotive
  • Industrial IoT
Step5Bar-code shipping tag
A3P250-VQG100I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Manufacturer Package Identifier
    VQFP100
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    ProASIC3
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A001.A.7.B
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (SN)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    231MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    A3P250
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Memory Size
    4.5kB
  • Operating Supply Current
    30mA
  • Number of I/O
    68
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • RAM Size
    4.5kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    3000
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of Macro Cells
  • Number of Registers
  • Max Junction Temperature (Tj)
    100°C
  • Height
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm