  • A3P250L-VQ100I
A3P250L-VQ100I
advertisement
Manufacturer No:
A3P250L-VQ100I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A3P250L-VQ100I
Package:
100-TQFP
Datasheet:
A3P250L-VQ100I
Description:
1.2V V FPGAs ProASIC3L Series 100-TQFP 3mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
A3P250L-VQ100I Overview
A 100-TQFP package is provided with this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 68 I/Os are available for transferring data more efficiently. Power is provided by a 1.2V-volt supply. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.14V~1.575V . FPGAs belonging to the ProASIC3L series are a type of FPGA that belong to the ProASIC3L series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. In this device, 68 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, there are a total of 100 terminations on fpga chips. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 36864. In order to find related parts, you can use its base part number A3P250L. For the program to work properly, the RAM si4.5kBe of this FPGA module must reach 4.5kB GB in order to ensure normal operation. The device is designed with 100 pins in total. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 1.2V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. Power is supplied to the device by a 1.5/3.3V battery. There are 250000 gates that make up its basic building block. In order to store and transfer data, a total of 6144 registers are used. This FPGA can get as fast as 781.25MHz. A 3mA supply current is used for its operation.
A3P250L-VQ100I Features
68 I/Os
Up to 36864 RAM bits
100 LABs/CLBs
6144 registers
A3P250L-VQ100I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P250L-VQ100I FPGAs applications.
  • Telecommunication
  • OpenCL
  • Software-defined radios
  • Ecosystem
  • Image processing
  • Filtering and communication encoding
  • Wired Communications
  • Cryptography
  • Video & Image Processing
  • High Performance Computing
Step5Bar-code shipping tag
A3P250L-VQ100I
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    ProASIC3L
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.575V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A3P250L
  • Number of Outputs
    68
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.5/3.3V
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Number of I/O
    68
  • RAM Size
    4.5kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    36864
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    781.25MHz
  • Number of Registers
  • Height
    1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm