  • A3P400-1FG144
A3P400-1FG144
advertisement
Manufacturer No:
A3P400-1FG144
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A3P400-1FG144
Package:
144-LBGA
Datasheet:
A3P400-1FG144
Description:
1.5V V FPGAs ProASIC3 Series 272MHz MHz 144-LBGA 144
Purchasing and Inquiry
A3P400-1FG144 Overview
In the package 144-LBGA, this product is provided. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Having 97 I/Os makes data transfers more coherent. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.5V volts is required. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.425V~1.575V . This is a type of FPGA that is part of the ProASIC3 series of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. In total, there are a total of 144 terminations on fpga chips. This device has 55296 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. If you are looking for related parts, you can use the base part number A3P400 as a starting point. During the configuration of this FPGA module, the RAM si6.8kBe reaches 6.8kB to ensure that the program runs normally. It has a total of 144 pins that are designed for it. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.5V supply voltage. Its basic building block contains 400000 gates. In order to store and transfer data, a total of 9216 registers are used. High efficiency is achieved by operating at a frequency of 272MHz.
A3P400-1FG144 Features
97 I/Os
Up to 55296 RAM bits
144 LABs/CLBs
9216 registers
Operating from a frequency of 272MHz
A3P400-1FG144 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P400-1FG144 FPGAs applications.
  • Military DSP
  • Radar and Sensors
  • Medical Applications
  • ADAS
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Industrial Ethernet
  • Digital signal processing
  • Wireless Communications
  • High Performance Computing
  • Wired Communications
Step5Bar-code shipping tag
A3P400-1FG144
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
    144-LBGA
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2013
  • Series
    ProASIC3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    TIN LEAD SILVER
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Frequency
    272MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A3P400
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Number of I/O
    97
  • RAM Size
    6.8kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    55296
  • Number of Gates
  • Speed Grade
    1
  • Number of Registers
  • Height
    1.05mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm