  • A3P600-2FGG144I
A3P600-2FGG144I
advertisement
Manufacturer No:
A3P600-2FGG144I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A3P600-2FGG144I
Package:
144-LBGA
Datasheet:
A3P600-2FGG144I
Description:
1.5V V FPGAs ProASIC3 Series 310MHz MHz 144-LBGA 1mm mm 144
Purchasing and Inquiry
A3P600-2FGG144I Overview
In the 144-LBGA package, you will find fpga chips. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. A total of 97 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. An electrical supply voltage of 1.5V powers it. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. There is a 1.425V~1.575V-volt supply voltage required for the device to operate. An FPGA belonging to the ProASIC3 series is referred to as an FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Total terminations are 144. Having a RAM bit size of 110592 means that this device will offer you a lot of memory. If you are looking for related parts, you can use the base part number A3P600 as a starting point. During the configuration of this FPGA module, the RAM si13.5kBe reaches 13.5kB to ensure that the program runs normally. In this case, there are 144 pins on the board. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. Fpga semiconductor is made up of 600000 gates as fpga semiconductors basic building block. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 13824 different registers. Powered by a 310MHz-frequency motor, it delivers high efficiency.
A3P600-2FGG144I Features
97 I/Os
Up to 110592 RAM bits
144 LABs/CLBs
13824 registers
Operating from a frequency of 310MHz
A3P600-2FGG144I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P600-2FGG144I FPGAs applications.
  • Industrial Ethernet
  • Bioinformatics
  • Medical Electronics
  • Medical imaging
  • Computer hardware emulation
  • Military DSP
  • Electronic Warfare
  • Aerospace and Defense
  • Telecommunication
  • Consumer Electronics
Step5Bar-code shipping tag
A3P600-2FGG144I
  • Speed Grade
    2
  • Number of Registers
    13824
  • Height
    1.05mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    144-LBGA
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    ProASIC3
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    310MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    A3P600
  • Operating Supply Voltage
    1.5V