  • A3PE1500-2FG676I
A3PE1500-2FG676I
advertisement
Manufacturer No:
A3PE1500-2FG676I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A3PE1500-2FG676I
Package:
676-BGA
Datasheet:
A3PE1500-2FG676I
Description:
1.5V V FPGAs ProASIC3E Series 676-BGA 1mm mm 676
Purchasing and Inquiry
A3PE1500-2FG676I Overview
Fpga chips is supplied in the 676-BGA package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. The device has 444 I/O ports for more coherent data transfer. Supply voltage is 1.5V volts. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates at a voltage of 1.425V~1.575V and uses a battery to supply power. It is a type of FPGA belonging to the ProASIC3E seies. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. The total number of terminations is 676. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 276480 bFpga chipss. In order to find related parts, use the part number A3PE1500 as a base. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. The device is designed with 676 pins in total. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. In the case of 1.5V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. Fpga semiconductor is made up of 1500000 gates as fpga semiconductors basic building block. As a result, there are 38400 registers which are used to store and transfer data. As fast as 310MHz can be reached with this FPGA.
A3PE1500-2FG676I Features
444 I/Os
Up to 276480 RAM bits
676 LABs/CLBs
38400 registers
A3PE1500-2FG676I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3PE1500-2FG676I FPGAs applications.
  • Broadcast
  • Military DSP
  • DO-254
  • Electronic Warfare
  • High Performance Computing
  • Software-defined radio
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Image processing
  • Aerospace and Defense
  • Ecosystem
Step5Bar-code shipping tag
A3PE1500-2FG676I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    676-BGA
  • Number of Pins
    676
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    ProASIC3E
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    A3PE1500
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Number of I/O
    444
  • RAM Size
    33.8kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    276480
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    310MHz
  • Speed Grade
    2
  • Number of Registers
  • Height
    1.73mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm