  • A3PN060-2VQG100I
A3PN060-2VQG100I
advertisement
Manufacturer No:
A3PN060-2VQG100I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A3PN060-2VQG100I
Package:
100-TQFP
Datasheet:
A3PN060-2VQG100I
Description:
1.5V V FPGAs ProASIC3 nano Series 100-TQFP 2mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
A3PN060-2VQG100I Overview
A 100-TQFP package is provided with this component. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. This device features 71 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. With a supply voltage of 1.425V~1.575V, this device operates with ease. The ProASIC3 nano Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. In total, it has 100 terminations on each end. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 18432. In order to find related parts, use the part number A3PN060 as a base. The FPGA module's RAM si2.3kBe reaches 2.3kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. It has a total of 100 pins that are designed for it. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.5V. 60000 gates make up the basic block of its construction. The data is stored and transferred using 1536 registers that are used for this purpose. As fast as 350MHz can be reached with this FPGA. There is a 2mA supply current used in its operation.
A3PN060-2VQG100I Features
71 I/Os
Up to 18432 RAM bits
100 LABs/CLBs
1536 registers
A3PN060-2VQG100I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3PN060-2VQG100I FPGAs applications.
  • Broadcast
  • Scientific Instruments
  • Automotive
  • Device controllers
  • Aircraft navigation
  • Solar Energy
  • Automotive driver's assistance
  • Server Applications
  • Enterprise networking
  • Electronic Warfare
Step5Bar-code shipping tag
A3PN060-2VQG100I
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Series
    ProASIC3 nano
  • Number of Terminations
    100
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    A3PN060
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    71
  • RAM Size
    2.3kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    18432
  • Number of Gates
    60000
  • Max Frequency
    350MHz
  • Speed Grade
    2
  • Number of Registers
  • Height
    1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm