  • A41-175-36
A41-175-36
advertisement
Manufacturer No:
A41-175-36
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-A41-175-36
Description:
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
A41-175-36
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Weight
    5.5lbs 2.5kg
  • Published
    2009
  • Series
    All-4-One™
  • Size / Dimension
    79.40mm Lx79.70mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    175W
  • Frequency
    60Hz
  • Approval Agency
    UL; CSA; VDE
  • Number of Contacts
    10
  • Physical Dimension
    79.4mm X 73mm X 95.3mm
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    4.8A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 9.6A Series 4.8A
  • Output Power
    175W
  • Power - Max
    175VA
  • Output Voltage 1
    18V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 18V Series 36V
  • Output Voltage 2
    18V
  • VA Rating
    175 VA
  • Height
    95.3mm
  • Height Seated (Max)
    95.30mm
  • Length
    79.4mm
  • Width
    73mm