  • A4402KLPTR-T
A4402KLPTR-T
advertisement
Manufacturer No:
A4402KLPTR-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-A4402KLPTR-T
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
A4402KLPTR-T
Description:
0.65mm PMIC A4402 16 Pin 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2456
Step5Bar-code shipping tag
A4402KLPTR-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    6V~50V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    A4402
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Operating Supply Voltage
    50V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Voltage - Output 2
    3.3V
  • Topology
    Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1)
  • Min Input Voltage
    6V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Max Input Voltage
    50V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Supply Current-Max (Isup)
    6mA
  • Current - Output 1
    1A
  • Current - Output 2
    250mA
  • w/Sequencer
    No
  • Voltage/Current - Output 1
    3.3V~5V 1A
  • Voltage/Current - Output 2
    1.8V~3.3V 250mA
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm