  • A771MS567M1ELAS011
A771MS567M1ELAS011
advertisement
Manufacturer No:
A771MS567M1ELAS011
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A771MS567M1ELAS011
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
CAP ALUM POLY 25V 560UF SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A771MS567M1ELAS011
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Series
    A771
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Capacitance
    560 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    11mOhm
  • Lead Spacing
  • Ripple Current @ Low Frequency
    168.75 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.375 A @ 100 kHz