  • A8L-21-14N1
A8L-21-14N1
advertisement
Manufacturer No:
A8L-21-14N1
HK JDW NO:
578-A8L-21-14N1
Package:
Datasheet:
A8L-21-14N1
Description:
Quantity:
In Stock : 7659
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A8L-21-14N1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In, Right Angle
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A8L
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    10A AC
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    21mm
  • Body Breadth
    16.5 mm
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    DPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 19.20mm x 17.50mm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Mechanical Life
    50,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Operating Force-Max
    6.37 N
  • Body Height
    12.5mm