  • AA0402FR-07118KL
AA0402FR-07118KL
advertisement
Manufacturer No:
AA0402FR-07118KL
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-AA0402FR-07118KL
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AA0402FR-07118KL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AA0402FR-07118KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    AA
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    118kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Height
    381μm
  • Height Seated (Max)
    0.015 0.37mm