  • AA05E-012L-050S
AA05E-012L-050S
advertisement
Manufacturer No:
AA05E-012L-050S
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-AA05E-012L-050S
Package:
24-DIP Module (600 mil, 10 Leads)
Datasheet:
AA05E-012L-050S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AA05E-012L-050S
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AA05E (5W)
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.40 H 32.2mmx20.3mmx10.2mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    5W
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    1A
  • Total Power Output-Max
    5W