  • AA0603FR-07698RL
AA0603FR-07698RL
advertisement
Manufacturer No:
AA0603FR-07698RL
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-AA0603FR-07698RL
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
AA0603FR-07698RL
Description:
AA Series, Thick Film, 698Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AA0603FR-07698RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    698Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm