  • AA15S1500A
AA15S1500A
advertisement
Manufacturer No:
AA15S1500A
Manufacturer:
Delta Electronics
HK JDW NO:
216-AA15S1500A
Package:
7-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
AA15S1500A
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 15W
Step5Bar-code shipping tag
AA15S1500A
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module, 4 Leads
  • Weight
    0.357lb 161.93g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    AA15S (15W)
  • Size / Dimension
    2.91Lx2.13W x 0.77 H 74.0mmx54.0mmx19.5mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Type
    Enclosed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cUL, UL
  • Efficiency
    79%
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Current - Output (Max)
    1A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Max Output Voltage
    15V
  • Current - Output 1
    1A
  • Max Output Power
    15W
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±0.5%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    19.5mm
  • Length
    74mm
  • Width
    54mm