  • AA20C-048L-120S
AA20C-048L-120S
advertisement
Manufacturer No:
AA20C-048L-120S
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-AA20C-048L-120S
Package:
8-DIP Module, 7 Leads
Datasheet:
AA20C-048L-120S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AA20C-048L-120S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 7 Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    AA20C (20W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.60W x 0.40 H 50.8mmx40.6mmx10.2mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    20W
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P6
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    2A
  • Total Power Output-Max
    20W