  • AAT3681AIJS-4.2-T1
AAT3681AIJS-4.2-T1
advertisement
Manufacturer No:
AAT3681AIJS-4.2-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions Inc.
HK JDW NO:
726-AAT3681AIJS-4.2-T1
Package:
8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width)
Description:
Constant - Programmable 8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width) Cut Tape (CT) 5V 8 Terminals
Purchasing and Inquiry
AAT3681AIJS-4.2-T1 Overview
It is included in the Cut Tape (CT) package for convenience.There is a 8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width) package that comes with this item.Mounting type for the device is Surface Mount.Keeping the temperature at -40°C~85°C TA will ensure reliable performance.There is an analog IC of POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT used in this device.To charge the device, you will need to supply it with Constant - Programmable of current.It contains 8 terminations, so that is how many there are.On the device, there is 500mA maximum charging current listed.In order to operate it, it has 8 pins.Channels are available in a total of 1.It can be powered by a battery with 5V.With a 7.5V supply voltage, it is capable of withstanding the operation of the device.It is possible to achieve high efficiency by using an output voltage of 4.2V.The device can operate at as low a supply voltage as possible, such as 4V.It is mounted in the same way as Surface Mount.The gadget's supply is running at 500μA volts.
AAT3681AIJS-4.2-T1 Features
1 channels
8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width) package
AAT3681AIJS-4.2-T1 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc. AAT3681AIJS-4.2-T1 Battery Chargers ICs applications.
  • Tablets
  • GPS tracker
  • Electric pallet truck
  • Portable medical equipment
  • Emergency/Security
  • Industrial handhelds
  • Medical
  • Automotive/electrical vehicle
  • Smart speakers
  • Electric boat
Step5Bar-code shipping tag
AAT3681AIJS-4.2-T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TFSOJ (0.069, 1.75mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    687mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Output Voltage
    4.2V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    USB
  • Max Supply Voltage
    7.5V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    500μA
  • Nominal Supply Current
    1A
  • Power Dissipation
    687W
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Fault Protection
    Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    500mA
  • Length
    2mm